вівторок, 8 квітня 2014 р.

Круглий стіл 


"Передовий досвід в охороні здоров'я" 


Інформаційні технології в медицині
 Сучасний період розвитку суспільства характеризується сильним впливом на нього інформаційних технологій, які проникають в усі сфери людської діяльності.
Інформаційні технології все більше використовуються в галузі охорони здоровя. У даний час фактично майже у всіх галузях медецини впроваджені інформаційні технології (ІТ). Завдяки цьому медицина набула сьогодні абсолютно нових рис.
Цей процес супроводжується суттєвими змінами в медичній теорії та практиці, пов’язаними з внесенням коректив до підготовки медичних працівників. ІТ допомагають лікарю проводити об’єктивну діагностику захворювань, накопичувати й ефективно використовувати отриману інформацію на всіх стадіях лікувального процесу і, що найважливіше для медичної науки, є неоціненними у науковому пізнанні.

Основні напрями застосування сучасних інформаційних технологій наступні:
Медична інформаційна система
Це цілий програмно-технічний комплекс, що готує і забезпечує процеси збирання, зберігання і обробки інформації в медицині й галузі охорони здоров’я. 
Це – інформаційно-довідкові системи, електронні медичні картки, консультативно-діагностичні системи, апаратно-комп’ютерні системи.

Телемедицина
Напрямок медицини, заснований на використанні телекомунікацій для адресного обміну медичною інформацією між спеціалістами з метою підвищення якості і доступності діагностики і лікування. Обов’язковою умовою обміну медичною інформацією є узгоджена підготовка медичних даних і знань для передачі їх каналами зв’язку.
Медична діагностика
Складні сучасні дослідження в медицині немислимі без застосування обчислювальної техніки. До таких досліджень можна віднести комп’ютерну томографію, магніто-резонансну томографію, ультрасонографію, дослідження із застосуванням ізотопів. Кількість інформації, яка отримується при таких дослідженнях, людина без комп’ютера нездатна сприйняти та обробити.
Томографія є одним з основних прикладів впровадження нових інформаційних технологій в медицині. В останні роки створені нові комп’ютерні програми, що дозволяють отримувати діагностичні зображення в тривимірній графіці та в режимі анімації.



Експертні системи
Є одним з найпоширеніших типів систем штучного інтелекту. Вони розроблялися і призначаються для успішного вирішення складних завдань у вузькій предметній галузі, такій як медична діагностика захворювань.
Експертні системи мають ряд позитивних якостей і переваг над людиною-експертом, а саме: сталість, легкість передавання або відтворення інформації, стійкість і відтворюваність результатів, вартість експлуатації.
Медичні апаратно-комп’ютерні системи
- це медичні системи моніторингу за станом хворих на основі довготривалого і неперервного аналізу великого об’єму даних, що характеризують стан фізіологічних систем організму (ЕКГ, тиск крові, частота дихання, температурна крива, вміст газів в крові та в повітрі, що видихається тощо); системи комп’ютерного аналізу даних томографії, УЗД, радіографії; автоматизовані системи інтенсивної терапії, біологічного зворотного зв’язку, протези та штучні органи, що створюються на основі мікропроцесорної технології; системи автоматизованого аналізу даних мікробіологічних та вірусологічних досліджень, аналізу клітин і тканин людини.
Як приклад, заслуговує уваги мікропроцесорна система, яку виготовили вчені з Німеччини - мікромініатюрний імплантант у сітківку ока Argus II. Argus II працює для людей, які мають рідкісне захворювання-пігментний ретиніт, яке пошкоджує світлочутливі фоторецептори і не зачіпає інші клітини сітківки. Це ідеальний протез для відтворення оточуючого простору у портативній формі.
Японська компанія Riken у співпраці з Toyota та рядом інших організацій створили такий інвалідний  візок, що люди, які не здатні пересуватися без сторонньої допомоги, отримали шанс управляти візком самостійно.
Головна ідея проекту RoboEarth – створити універсальну систему управління з використанням інтернет-технологій і локальних компютерних мереж, щоб зробити її значно доступнішою для користувачів.

Робототехніка
Серед медичних апаратно-комп’ютерних систем окремої уваги заслуговує робототехніка. Роботи-манекени, роботи-кур’єри, роботи-санітари – це вже реальність. З’явилася велика кількість роботів, які виконують надзвичайно складні маніпуляції.
 Наприклад, самозбірний робот ARES для проведення операцій без розрізу шкірних покривів. З’явилася велика кількість роботів, які виконують надзвичайно складні маніпуляції.
Хірургічний робот Da Vinci дозволяє через невеликі отвори в шкірі виконувати найскладніші операції на внутрішніх органах.
Медичною сенсацією є Robotic Glove. Це рукавичка, оснащена датчиками, які можуть виявити вібрації, звук і температуру, вона має акселерометр і звукову систему, яка сигналізує про органи, що вимагають негайної уваги. Рукавичка збирає і передає всю інформацію на комп’ютер.
Медичний робот AMIGO з’явився в 2010 році у Великобританії. Основна спеціалізація робота – операції по лікуванню аритмії серця. 
Наукові дослідження у медицині.
До них відносяться: нанотехнології, біомедичні дослідження в поєднанні з математичним і комп’ютерним моделюванням, багатофакторні енергетичні впливи в діагностичних і терапевтичних цілях на системи, органи і тканини організму, мікроаналіз біологічних рідин і тканин, створення штучних органів і тканин.
Новим методом у медицині, який поки знаходиться на ранніх етапах розвитку є 3D - біопринтинг, або тривимірний друк живих тканин.
Вчені з американського Інституту регенеративної медицини в 2012 році створили гібридний 3D-принтер, який в змозі виробляти життєздатні хрящові імплантанти для пацієнтів, що їх потребують.


Отже, ХХІ століття - час  розвитку нових інформаційних технологій, які активно використовуються у сфері охорони здоров'я, то активно допомагають нашій медицині.   


Немає коментарів:

Дописати коментар